Śledź nas na

 

fb min


Wycieczka rowerowa
poniedziałek, 22 października 2018 00:00

DSCN2485

18 października 2018r. w ramach lekcji wychowania fizycznego wybraliśmy się wraz z Panią Sylwią (wychowawczynią) i Panią Moniką (nauczycielką wychowania fizycznego) na wycieczkę rowerową do Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Po kilkunastu minutach jazdy dotarliśmy na miejsce, gdzie przywitał nas Pan Doroteusz Fionik – właściciel Muzeum.

W czasie wycieczki poznaliśmy historię, a także obejrzeliśmy obiekty muzealne i ekspozycje skansenu. Zobaczyliśmy drewniany dom Kondratiuków zbudowany w 1925r. (charakterystyczny przykład zagrody typu bielsko-hajnowskiego), w którego izbie oraz sieni eksponuje się zabytkowe sprzęty gospodarskie, kolekcję tradycyjnych strojów podlaskich oraz wyrobów tkackich. Pan Doroteusz pokazał nam jak skonstruowane są krosna oraz w jaki sposób dawniej wytwarzano tkaniny.

Zwiedziliśmy również drewniany dom mieszczański wzniesiony ok. 1820r., który stanowi charakterystyczny przykład budownictwa miejskiego z Bielska Podlaskiego. W głównym pomieszczeniu domu jest urządzona ekspozycja pokoju mieszczańskiego z wystrojem początku XX wieku. W innych pomieszczeniach domu urządzono galerię obrazów podlaskiego malarza Anatola Krawczuka, pracownię garncarską i krawiecką oraz bibliotekę. Na poddaszu domu mieszczańskiego jest urządzona „Galeria Poleska”, gdzie są prezentowane prace rzeźbiarza i grafika ludowego Iwana Suprunczyka oraz stroje i tkaniny z Polesia. Można tu również obejrzeć galerię prac rzeźbiarskich Mikołaja Tarasiuka

To była bardzo ciekawa lekcja. Dużo nowych informacji i ruch na świeżym powietrzu. Pogoda nam dopisała. Do szkoły wróciliśmy .rowerami i w dobrym nastroju. Kto nie był, niech żałuje :-)  Więcej zdjęć na naszym facebooku!

 

 

Kalendarium


wrzesieñ 2019
PONWTOŚROCZWPIĄSOBNIE
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Przydatne linki

 kuratorium oświaty bstok

urząd miasta budynek

 BDK

 

Gimnazjum ZDZ Białystok (c) 2011